Красота и здоровье

Що таке УФ-індекс в прогнозі погоди

що означає уф індекс

Коли ми виходимо з дому, стараємось підібрати одяг згідно погоди. Щоб зорієнтуватися, багато хто заглядає на сторінку з прогнозом. Нещодавно деякі метеосайти почали вказувати незрозумілий параметр – УФ-індекс. Що таке УФ-індекс в прогнозі погоди і як ця інформація допоможе захистити наше здоров’я і зберегти молодість шкіри?

Загальна інформація

Лікарі по всьому світі б’ють тривогу: їх турбує значне зростання випадків захворювань раком шкіри у світлошкірих людей. На думку медиків, основні причини цього:

 • підвищений вплив ультрафіолетового випромінювання через зловживання перебуванням на сонці;
 • повсюдна любов до соляріїв.

УФ-індекс – це показник рівня ультрафіолетового випромінювання, розроблений спеціалістами Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), Програми ООН з навколишнього довкілля і Всесвітньої метеорологічної організації. Вимірюється цей параметр за шкалою від нуля і вище.

Чим більша цифра, вказана в прогнозі, тим серйозніша небезпека для нашої шкіри та очей. І тим менший проміжок часу, протягом якого буде нанесено шкоду здоров’ю.

Протягом доби рівень ультрафіолетового випромінювання змінюється. Тому прийнято вказувати його максимальний показник, який спостерігатиметься у визначений день, протягом 4 годин в період сонячного півдня (12-14 годин дня).

Ультрафіолет та наслідки для здоров’я

Рівна красива засмага – мрія кожної жінки. Безумовно, деяка кількість УФ проміння необхідна, щоб допомогти організму виробляти власний вітамін D. І все ж зловживати сонцем не варто.

Надмірне захоплення сонячними ваннами загрожує  багатьма проблемами:

 • різні види раку шкіри ( в їх число входить злоякісна меланома, плоскоклітинна і базальноклітинна карцинома);
 • опіки;
 • утворення сонячних кератозів;
 • підвищена швидкість старіння шкіри;
 • утворення катаракти і виникнення інших очних захворювань: фотокератитів, фотокон’юнктивітів та інших.

Деякі дослідження дають можливість зробити висновок, що УФ випромінювання послаблює роботу імунної системи. Її ефективність знижується через зміну активності і розподілу клітин, які відповідають за приведення в дію імунних реакцій. Можливо, ви й самі помічали результат цього збою у вигляді «лихоманки» на губі – видимої ознаки активності вірусу звичайного герпесу.

А ці ризики можна значно знизити, якщо правильно вибирати місця і час для відпочинку, одночасно забезпечуючи шкірі захист.

Засмага і старіння шкіри

На сторінках глянцевих журналів повсюдно поміщені фотографії засмаглих красунь. І поглянувши на своє біле тіло, багато дівчат спрямовують кроки на місцевий річковий пляж або в солярій, щоб терміново виправити ситуацію. Декому здається, що вони виглядають краще і свіжіше, коли обличчя засмагле. Та й чого лякатись? Старість ще далеко!

На жаль, колаген, що міститься в організмі, пошкоджується, тому він не може належно справлятися з своїми функціями. Коли нам виповнюється 25-30 років, швидкість утворення нового колагену знижується, як і швидкість руйнування старого. І засмагаючи, ми зовсім не допомагаємо організму молодіти.

Активна засмага протягом двох-трьох сезонів запускає механізм ушкодження колагену на найближчі 2-3 десятиріччя.

Не варто заспокоювати себе тим, що коли наприкінці літа зморшок не додалось, це означає, ми засмагали правильно. Ушкодження колагену поступово нагромаджується, на обличчі стають все більш помітні симптоми старіння:

 • тьмяна, в’яла шкіра;
 • ранні зморшки;
 • гіперпігментація;
 • новотвори;
 • відсутність тонусу і блиску.

І все ж фотостаріння – не найсумніший результат зловживання сонцем.

Хто перебуває в групі ризику

Найбільш відчутна шкода сонця для дітей і підлітків. Звичайно, мами і бабусі намагаються зміцнити здоров’я діток на морських курортах. Однак слід враховувати те, що довге перебування на сонці в дитинстві збільшує ризик розвитку раку шкіри в дорослому віці.

Велике значення має і наш тип шкіри. Світлошкірі люди частіше страждають від сонячних опіків. Ризик утворення ракових клітин у них вищий, ніж у темношкірих людей.

Проте хоча рівень захворюваності раком у людей з темною шкірою значно нижчий, за статистикою, хворобу частіше у них виявляють на пізнішій стадії.

А ризику випробувати на собі очні захворювання, зниження імунітету і фотостаріння піддані ми всі, незалежно від кольору шкіри.

Як інформація про УФ-індекс допоможе захистити від впливу сонця

Отримавши інформацію про рівень УФ-індексу, ми дотримаємось заходів безпеки, скористаємось із сонцезахисних заходів і скоротимо час перебування на сонці.

Особливо важливо дослідити питання рівня УФ випромінювання, якщо ми відправляємось у відпустку в іншу країну.

уф індекс в різних країнах

Звичайно, подорожувати в теплі країни, в гори і на моря – не заборонено. Просто пам’ятайте, що в незвичному кліматі дуже легко стати жертвою підступного сонця. Потурбуйтесь про те, щоб забезпечити шкірі належний захист.

Отже, ви відкрили прогноз погоди і визначили очікуваний рівень ультрафіолетового випромінювання. Як діяти тоді? Все залежить від цифр:

 • УФ-індекс 2 і нижче – навіть людям з дуже світлою і чутливою шкірою захист не потрібний. Перебувати на вулиці можна без загрози для здоров’я і краси.
 • УФ-індекс 3 – потрібний хоча би базовий захист у вигляді крему c SPF15+.
 • УФ-індекс 4 – В Україні цей рівень реєструють уже в квітні. А ви встигаєте до цього часу запастись сонцезахисним кремом і якісними сонцезахисними окулярами?
 • УФ-індекс 5 – в нашій місцевості ця цифра характерна для вересня. Не варто розслаблятися, думаючи що літо, а з ним і небезпека, залишились позаду. Захист все ж потрібен!
 • УФ-індекс 6-8 – потрібен посилений захист. Цей рівень у нас реєструють з травня по серпень. В полуденну пору варто залишатися в приміщеннях або хоча би знаходитись у затінку. Обов’язково надіти капелюха. Вибирати просторий одяг з довгими рукавами. Не забувайте використовувати крем з високим фактором захисту.

Як бачимо з таблиці, особливу пильність треба виявляти тим, хто любить відпочивати на азійських курортах чи в Африці. Рівень ультрафіолетового випромінювання там екстремально високий протягом усього року і може досягати 12 -13.

Основні правила «сонцетерапії»

Наявність засмаги – не бар’єр для ультрафіолетового випромінювання! Навіть володарі засмаглої шкіри повинні обмежувати перебування на сонці в небезпечні години і використовувати засоби захисту від сонячного проміння. Пам’ятайте:

 1. Засмага – зовсім не ознака здоров’я. Вона свідчить про те, що шкіра отримала передозування ультрафіолету.
 2. Застосування крему c SPF призначено не для того, щоб довше перебувати на сонці, а щоб зменшити шкоду для здоров’я.
 3. Прийом ряду ліків, використання парфумерії і деяких складників косметики підвищують чутливість шкіри. Через це підвищується ризик виникнення сонячних опіків.
 4. Затінок – найбільш ефективний і дешевий спосіб захисту від опромінювань. Особливо це важливо пам’ятати у спекотний полудень.
 5. Хмарність і комфортна температура не захищають від ультрафіолету і його наслідків – промені з тою ж активністю проникають через хмари.
 6. Під час перебування на гірськолижному відпочинку пам’ятайте, що висота і сніг збільшують рівень УФ випромінювання приблизно на 10% кожні 1000 м!

Важливо знати, яка температура повітря за вікном. Завдяки цьому ми одягнемось так, щоб не замерзнути в холодну пору року, або не відчувати дискомфорту від літньої спеки. Але ще важливіше добре розумітися в шкалі, яка показує рівень ультрафіолетового випромінювання. Це дозволить усвідомити ступінь шкоди для організму і забезпечити собі адекватний захист.

Щоб не пропустити інші корисні статті, стежте за їх появою в Телеграм-каналі Школа Дам.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *