Clever lady

УФ-індекс – що це за цифри в прогнозі погоди?

уф індекс що це

Виходячи з дому, ми намагаємось підібрати одяг згідно погоди, щоб почуватись комфортно. Для цього багато хто заглядає на сторінку з прогнозом. Нещодавно деякі метеосайти почали вказувати ще один параметр – УФ-індекс. Що це за цифри в прогнозі погоди і як ця інформація допоможе захистити наше здоров’я і зберегти молодість шкіри?

Загальна інформація

Лікарі по всьому світі б’ють тривогу: їх турбує значне зростання випадків захворювань раком шкіри у світлошкірих людей. На думку медиків, основні причини цього:

УФ-індекс – це показник рівня ультрафіолетового випромінювання, розроблений спеціалістами Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), Програми ООН з навколишнього довкілля і Всесвітньої метеорологічної організації. Вимірюється цей параметр за шкалою від нуля і вище.

Чим більша цифра, вказана в прогнозі, тим серйозніша небезпека для нашої шкіри та очей. І тим менший проміжок часу, протягом якого буде нанесено шкоду здоров’ю.

Протягом доби рівень ультрафіолетового випромінювання змінюється. Тому прийнято вказувати його максимальний показник, який спостерігатиметься у визначений день, протягом 4 годин в період сонячного півдня (12-14 годин дня).

Ультрафіолет та наслідки для здоров’я

Рівна красива засмага – мрія кожної жінки. Безумовно, деяка кількість УФ проміння необхідна, щоб допомогти організму виробляти власний вітамін D. І все ж зловживати сонцем не варто.

Надмірне захоплення сонячними ваннами загрожує  багатьма проблемами:

Деякі дослідження дозволяють зробити висновок, що УФ випромінювання послаблює роботу імунної системи. Її ефективність знижується через зміну активності і розподілу клітин, які відповідають за приведення в дію імунних реакцій. Можливо, ви й самі помічали результат цього збою у вигляді «лихоманки» на губі – видимої ознаки активності вірусу звичайного герпесу.

А ці ризики можна значно знизити, якщо правильно вибирати місця і час для відпочинку, одночасно забезпечуючи шкірі захист.

Засмага і старіння шкіри

На сторінках глянцевих журналів безліч фотографій засмаглих красунь. І поглянувши на своє бліденьке тіло, багато дівчат прямують на місцевий річковий пляж або в солярій, щоб терміново виправити ситуацію. Декому здається, що вони виглядають краще і свіжіше, коли обличчя засмагле. Та й чого лякатись? Старість ще далеко!

На жаль, колаген, що міститься в організмі, під впливом ультрафіолетових промемнів дуже швидко пошкоджується, тому він не може належно справлятися з своїми функціями. Коли нам виповнюється 25-30 років, швидкість утворення нового колагену знижується, як і швидкість руйнування старого. І засмагаючи, ми зовсім не допомагаємо організму молодіти.

Активна засмага протягом двох-трьох сезонів запускає механізм ушкодження колагену на найближчі 2-3 десятиріччя.

Не варто заспокоювати себе тим, що коли наприкінці літа зморшок або пігментних плям не додалось, це означає, ми засмагали правильно. Ушкодження колагену нагромаджується поступово, на обличчі стають все більш помітні симптоми старіння:

І все ж фотостаріння – не найсумніший результат зловживання сонцем.

Хто перебуває в групі ризику

Найбільш відчутна шкода сонця для дітей і підлітків. Звичайно, мами і бабусі намагаються зміцнити здоров’я діток на морських курортах. Однак слід враховувати те, що довге перебування на сонці в дитинстві збільшує ризик розвитку раку шкіри в дорослому віці.

Велике значення має і наш тип шкіри. Світлошкірі люди частіше страждають від сонячних опіків. Ризик утворення ракових клітин у них вищий, ніж у темношкірих людей.

Проте хоча рівень захворюваності раком у людей з темною шкірою значно нижчий, за статистикою, хворобу частіше у них виявляють на пізнішій стадії.

У 2020 р. у всьому світі було виявлено понад 1,5 мільйона випадків раку шкіри (меланом і немеланомних пухлин шкіри). За цей період ці захворювання, які у багатьох випадках піддаються профілактиці, забрали життя понад 120 000 чоловік у різних країнах світу. Одним з основних факторів, що сприяють розвитку таких онкозахворювань, є витончення озонного шару земної стратосфери в результаті викидів хімічних речовин штучного походження (офіційна інформація на сайті ВООЗ).

А ризику випробувати на собі очні захворювання, зниження імунітету і фотостаріння піддані ми всі, незалежно від кольору шкіри.

Як інформація про УФ-індекс допоможе захистити від впливу сонця

Отримавши інформацію про рівень УФ-індексу, ми дотримаємось заходів безпеки, скористаємось із сонцезахисних заходів і скоротимо час перебування на сонці.

Особливо важливо дослідити питання рівня УФ випромінювання, якщо ми відправляємось у відпустку в іншу країну.

Звичайно, подорожувати в теплі країни, в гори і на моря не заборонено. Просто пам’ятайте, що в незвичному кліматі дуже легко стати жертвою підступного сонця. Потурбуйтесь про те, щоб забезпечити шкірі належний захист. А які ж показники рівня сонячного випромінювання в Україні?

Як дізнатись, який УФ-індекс зараз

ВООЗ у співпраці з іншими організаціями випустили додаток для мобільних телефонів, в якому відображається актуальна інформація про рівні УФ випромінювання – SunSmart Global UV. У додатку можна знайти прогноз УФ-випромінювання та погоди на 5 днів уперед у зазначеній географічній точці.

Прогноз звертає особливу увагу на інтервали часу, в які потрібен захист від сонячних променів. Це підказує нам, коли слід скористатися засобами захисту від сонця, не кажучи про зменшення глобального тягаря раку шкіри та уражень очей, зумовлених УФ-випромінюванням.

Додаток SunSmart Global UV можна встановити безкоштовно через Apple App та Google Play. Воно дозволяє індивідуально налаштувати параметри застосування та вживати заходів для захисту від надмірного впливу УФ.

Отже, ви відкрили прогноз погоди і визначили очікуваний рівень ультрафіолетового випромінювання. Як діяти тоді? Все залежить від цифр:

Як бачимо з таблиці, особливу пильність треба виявляти тим, хто любить відпочивати на азійських курортах чи в Африці. Рівень ультрафіолетового випромінювання там екстремально високий протягом усього року і може досягати 12 -13.

Основні правила «сонцетерапії»

Наявність засмаги – не бар’єр для ультрафіолетового випромінювання! Отже навіть власники засмаглої шкіри повинні обмежувати перебування на сонці в небезпечні години і використовувати засоби захисту від сонячного проміння. Тому пам’ятайте:

  1. Засмага – зовсім не ознака здоров’я. Вона свідчить про те, що шкіра отримала передозування ультрафіолету – це її реакція на пошкодження ДНК.
  2. Застосування крему c SPF призначено не для того, щоб довше перебувати на сонці, а щоб зменшити шкоду для здоров’я.
  3. Прийом ряду ліків, використання парфумерії і деяких складників косметики підвищують чутливість шкіри. Через це зростає ризик виникнення сонячних опіків.
  4. Затінок – найбільш ефективний і дешевий спосіб захисту від опромінювань. Особливо це важливо пам’ятати у спекотний полудень.Обмежуйте час перебування на сонці з 10:00 до 16:00, коли сонячні промені найбілш інтенсивні.
  5. Хмарність і комфортна температура не захищають від ультрафіолету і його наслідків – промені з тою ж активністю проникають через хмари.
  6. Уникаючи зайвого опромінення ультрафіолетом, можна уникнути до 4/5 випадків раку шкіри.
  7. Під час перебування на гірськолижному відпочинку пам’ятайте, що висота і сніг збільшують рівень УФ випромінювання приблизно на 10% кожні 1000 м!

Важливо знати, яка температура повітря за вікном. Завдяки цьому ми одягнемось так, щоб не замерзнути в холодну пору року, або не відчувати дискомфорту від літньої спеки. Але ще важливіше добре розумітися в шкалі, яка показує рівень ультрафіолетового випромінювання. Це дозволить усвідомити ступінь шкоди для організму і забезпечити собі адекватний захист.

Щоб не пропустити інші корисні статті, стежте за їх появою в Телеграм-каналі Школа Дам.

Exit mobile version